חנה אימו, באזכרה במלאת ארבע עשרה שנים למותו

מישהו שם רחוק מאד למעלה, מונה את השנים שחלפו, מיום לכתך מאיתנו. השנה הוא מסמן לי יד. יד חזקה ונטויה, 14 שנים של יד גורלית שטלטלה את חיי וגרמה לריקנות, המהפכת את כל קרביי.

אין לאל ידי לעשות משהו בנושא יד האיתנים הגורלית הזו, המתנופפת מעליי. אינני יכולה לאמץ אותה, להתכחש אליה וגם איני יכולה לדחות אותה ממני. זו יד ברזל יצוקה, כבדה אשר לופתת את כתפיי עם ההשכמה בבוקר ועד לרגע בו מונח ראשי שוב על הכרית לשנת הלילה. אני רוצה להפכה ליד רכה, מנחמת ומלטפת, אך אין לאל ידי לשנותה.

יד זו מזכירה לי את ההתחלה, את כפותייך ידייך הזעירות אשר לפתו בחזקה את האגודל שהושטתי לך מייד לאחר לידתך. אחיזה חמה, רכה ונעימה לשנינו. המתיקות הנעימה שאפפה אותי לעת בוקר, בו אחזתי בך בחיבוק חם של אם אוהבת לגופך הזעיר. העיניים התכולות הענקיות שלך שהביטו בי בחיוך מרצד וידייך שהתנופפו לכל עבר, ללא שליטה. ידך הזעירה נשלפה מהעריסה לכיוון אחיותיך הבוגרות אשר הציצו בעינייך התכולות והתמות, תרות אחר המתנה היומית שהבאת להן בעריסתך. לא אכזבת אותן.

ידיך צמחו ביחד עם גופך שגדל והן שימשו עבורך כלי עזר לספק את סקרנותך. היית נבון וחד כתער, אך גם עקשן. רצית לחקור במו ידיך כל נושא שבחרת ללמוד, העמקת בו ומצאת דרך להיכרות מעמיקה שהפתיעה אותי. היה לך זיכרון ללא גבולות וכאשר התעניינת בנושא, ניתחת את משמעויותיו מהיבטים שונים, למדת אותו על בוריו. באופן זה נפתחו בפניך עולמות מעניינים בתחומים מגוונים.

עם השנים הפכה אחיזת ידך בוטחת יותר, במקביל לעמידה על דעותיך שהיו תמיד מבוססות היטב. התחדד חוש הוויכוח שלך, נוצקו האידיאלים בהם האמנת ודגלת. הפכת להיות רודף צדק. קשה היה להתווכח איתך מבלי שידך תהיה על העליונה. את עמדותיך בחרת רק לאחר בחינה מעמיקה של הנושא. אהבת מאוד להתווכח עם כל מי ש"העז" להתמודד מולך. אנחנו נתנו לך יד חופשית ותמכנו בך בכל צעד ושעל שלך.

יחד עם זאת היית רגיש מאוד, ידעת להביע את רגשותייך בצורה יוצאת דופן למתבגר בגילך. תמיד הקפדת לשמור על כבודו של כל אדם באשר הוא, ללא קשר לדעותיו ואמונותיו. היקנת חשיבות כל כך גדולה לערכי המשפחה, בניגוד למרבית בני הנוער בגילך. הפתעת אותי ואת סביבתך הקרובה ביכולת המחשבה שלך מחוץ לקופסא.

אבל לעיתים לא הבחנת, שישנן בחיים גם הרבה פינות עגולות ונושאים אפורים. שפטת הכל בעיניים של שחור ולבן, צודק ושגוי. תמיד החמרת עם עצמך ודרשת מעצמך ומסביבתך לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר. כשהאמנת שהעישון אינו בריא נלחמת בסיגריות של חברייך, הטפת להם להפסיק לעשן. כשרצית לבנות לעצמך גוף משולש הגעת מדיי יום למכון הכושר, יחד עם חברך ובנית לעצמך בהתמדה ובנחישות, כמעשה ידי אמן, מערכת שרירים כבירים. התקשיתי להכיר אותך בחלוף שנה מהאימונים האינטנסיביים שלך. הברווזון הפך לברבור עם יד ברזל.

בכל דבר בו האמנת היית מוכן להשקיע ולהילחם על מנת שעמדתך תוכר ותכובד. האמנת בזכויות הפרט ובהתייחסות בכבוד וברגישות לכל אדם, בכל גיל.

בשרותך כמ"כ בגבעתי עקבת אחרי כל חייל שלך בעין בוחנת ובדקת הישגים ונקודות תורפה שיש לחזק, למדת להכיר את כל אחד מחייליך באופן מעמיק ומקרוב. התמסרותך לתפקיד התבטאה בשעות עבודה רבות שהקדשת לא רק בבסיס, אלא גם בבית בשעות החופשה המועטות שלך. ידיך הקלידו במחשב גיליון מעקב שכלל את כל פרטי החניכים שלך מהטירונות, למרות שעינייך כמעט נעצמו מעייפות.

אבל לבסוף, ניסית ללמד את כולנו שיעור אחרון. אני חייבת להיות כנה איתכם שעד עתה אני לא מבינה את פשר השיעור הזה, למרות שניסיתי במיטב כוחותיי לחקור אותו. יחד עם זאת אני מכבדת אותך ואת בחירתך. אבל, נותרתי מיותמת מהשיעור הזה שחרצת במו ידיך על כולנו. נותרתי עם הרבה מאד שאלות פתוחות אותן אני נושאת על כתפיי, יום יום, ביחד עם יד הברזל המטלטלת אותי מעל קיברך.
  עיצוב: איה עיצובים                          Copyright - All rights reserved © כל הזכויות שמורות למשפחת גרנות