פרויקט "קהילה זוכרת – יצירות מאירות" 2016 עם הציירת אינה דווידוביץ


אנחנו, המשפחות השכולות חיות בעולם מפוצל מאז האירוע שטילטל את חיינו. איננו זקוקים לימי זיכרון על מנת לחוש בכל יום בהחמצה הגדולה. כולנו ממשיכים בחיינו, שסטו מנתיבם, מחבקים משפחה וחברים, בד בבד עם האובדן ואוסף הזיכרונות שלנו. המשפחות רוצות כמובן שעוד אנשים יכירו את הבן או הבת שאבדו ואינם, יידעו על תכונותיו הטובות ושאיפותיו בחיים שניגדעו. בפרויקט "קהילה זוכרת – יצירות מאירות" האמן, לאחר שהכיר את המשפחה השכולה יוצר אמנות חדשה, תוך הדגשת החיים, התקווה והחיוניות.

אשתף אתכם בתהליך אותו עברתי בפרויקט עם משפחתי והציירת אינה דוידוביץ. את אינה כבר הכרתי בשנתיים הקודמות, בהן התנדבה לפרויקט. כידוע לכם אין זה קל בכל שנה לדפוק על דלת של משפחה אחרת ולהיפגש עם סיפור אנושי כואב כל כך. להזדהות עם המשפחה וליצור אמנות הקולעת לחלל, למשפחה ולמהות הפרויקט.

פגישה ראשונה עם אינה בביתנו, פתחה לרווחה את הדלת להיכרות טובה יותר בין הצדדים. לאחר מכן אינה התעמקה בלימוד אופיו של דרור, מתוך סיפורינו, מאתר האינטרנט לזכרו ומחומר רב נוסף ששלחנו לה עליו.

בשלב השני לתהליך, אינה ישבה בגן המשחקים שהקמנו לזכר דרור והחלה את יצירת הסקיצות הראשונות לציור, מתוך ההתבוננות בגן, במשחקים, בפסלים ובאנדרטה לזיכרו.

בסיום התהליך משפחתנו הגיעה לביתה של אינה. בעת שהסירה את הלוט מהציור נעתקה נשימתי. אינה הצליחה לממש בציורה, באמנות מדהימה, רגישה ובמדויק את כתב ידו של דרור שלנו. היא רשמה ביד אמן בציור שלה, משפטים שהוא כתב, חלקם מודגשים וחלקם מתפוגגים. היא ציירה אות אות במדויק בכתב ידו. היא אפילו ציירה במדויק את סימני כתב החרטומים אותו לימד אותי בצעירותו, בעקבות מחברת שהראיתי לה.

הרגשתי שקיבלתי מסר מדרור שלנו באמצעות אינה, שהיוותה כעין מדיום אמנותי מדהים עבורי. היא הצליחה להכיר היטב את דרור שלנו באמצעות הרגישות הרבה שלה, המקצועיות והתובנות שפיתחה. אני מעריכה מאד את תהליך העבודה המובנה שלה, מסקיצה לסקיצה, שש במספרן, תוך הדגשת הפרטים החשובים ביותר והשמטה או ערפול של יתר הפרטים. כיברת הדרך שעברה אינה איתנו בפרויקט, הזכירה לי עבודה על הפיכת טקסט לשיר, תוך כדי צמצום ודיוק.

נוכחתי שהמטרה לשמה קם הפרויקט שהקהילה תזכור את הנופלים, לא רק באמצעות שם ותמונה ביום הזיכרון, אכן התממשה עבורנו ועבור יתר המשפחות השכולות שעברו את התהליך. בזכות הפרויקט קיבלנו יצירה המאירה את ביתנו ואת ליבנו ובנוסף לכך זכינו לידידה אמיתית להמשך דרכנו בחיים.


אינה מתארת את תהליך היצירה בבלוג שלה

ראו סרטון על אינה הציירת

  עיצוב: איה עיצובים                          Copyright - All rights reserved © כל הזכויות שמורות למשפחת גרנות